Keresés
+36 1 220 9100, +36 30 884 1234 1164 Budapest, Rádió utca 1.
Nyelv
hu en

Hálózati csatlakozó

Hálózati csatlakozók audió készülékekhez

Hifi/házimozi tápellátásra tervezett elosztókon/tápszűrőkőn, erősítőkön és forrás készülékeken alapvető alkatrész a hálózati csatlakozó. Legyen szó készülék dugóról, falba vagy készülékbe süllyeszthető IEC aljzatról, vagy kábelre szerelhető Schuko csatlakozóról: különféle rendszerekhez más és más kategóriákra van igény. Igyekeztünk úgy összeválogatni kínálatunkat, hogy a megfizethető és a csúcs kategóriát képviselő termékek egyaránt megtalálhatóak legyenek benne.

Elektromos csatlakozók és aljzatok szerepe a jobb hangzásban

A hálózati dugók minősége a fizikai/mechanikai kiviteltől, a vezetőanyag tisztaságától és bevonatától (arany, ródium stb.) egyaránt függ. Az olcsóbb típusok általában vékonyabb kábelt fogadnak és műanyag házból készülnek. A komolyabb modellek esetében forrasztás nélkül, csavarozással rögzíthetők a vezető szálak. A legmagasabb minőségű hálózati csatlakozó típusok (pl. Furutech) esetében rezgéscsökkentő szerkezetet és piezo-elektromos hatású anyagokat is alkalmaznak, hogy kevesebb elektromágneses zaj és vibráció érje a továbbítandó jelet.

Hálózati dugó vásárlás előtt jó tudni

A hálózati csatlakozók minőségi szintjei ugyanolyan rendszer szerint épülnek fel, mint bármely más audió csatlakozó termékcsaládé. Nemcsak a minőség, hanem a fizikai paraméterek is számítanak. Vásárlás előtt érdemes meggyőződni arról, hogy az Ön által kiszemelt csatlakozó kompatibilis-e a hozzá szánt kábel méreteivel? Javasolni szoktuk az arányok betartását is, például belépő kategóriás kábelhez nem célszerű high end csatlakozót illeszteni. Ugyanakkor a fordítottja is igaz, vagyis a topkategóriás kábelezés minőségi csatlakozókkal lesz igazán egyensúlyban.

Ha szereléssel kívánja megrendelni a csatlakozót, nyissa meg a termék adatlapját (a termék nevére kattintva)!

Top ajánlat

XLR csatlakozók minőségi szintjei

Mint minden audió csatlakozónál, itt szintén többfajta minőségi kategória létezik. A legegyszerűbb XLR dugó (ne keverjük össze a DMX szabvánnyal) darabja is már több, mint 1 000 forintba kerül, mivel az egyszerűbb, otthoni vagy „konzumer” célra gyártott dugókhoz (pl. RCA) képest sokkal masszívabb szerkezettel rendelkeznek, tartósabb elemekből állnak. Belépő és középkategóriás célokra, egyszerűbb mikrofon- és hangszer kábel készítéséhez már a legolcsóbb XLR dugó ugyancsak kifogástalan. Magasabb színvonalú, high end készülékek csatlakoztatásához léteznek a drágább XLR csatlakozó típusok, melyek tisztább vezető anyagokat tartalmaznak. Például a Furutech csúcskategóriás termékei rozsdamentes acél házzal és ródium bevonattal készülnek, hogy a jelátvitelt a lehető legkevesebb veszteséggel biztosítsák.

Kábelek és XLR csatlakozók összeszerelése

Hogy biztonságos és hosszútávú használatra alkalmas legyen, az XLR csatlakozót szakszerűen rá kell szerelni a kábel végére. A legjobb, ha ügyes kezű személy végzi a munkát, mivel a kábelben lévő 3-as vezető erek nem érintkezhetnek egymással. A mama és papa csatlakozókat is úgy tervezték, hogy szétszerelhetők legyenek. Belsejükben általában forrasztásra szolgáló, félcsövekben végződnek az érintkezők. Mindegyiknek a végén beilleszthető a vezetőér, ezután azonnal beforrasztható. Bizonyos típusok (például AudioQuest termékek) forrasztás nélkül, speciális krimpelőfogó használatával rögzíthetők a kábelre. Ha Ön szeretné elvégezni a csatlakozónak a szerelését, de nem tudja, hogyan kell megfelelően elvégezni, akkor YouTube csatornánkon található egy szabványos XLR kábel készítést bemutató videó. Az említett kisfilmben ábrák is szemléltetik az 1-es, 2-es és 3-as érintkezők helyes bekötését.

Neutrik, KáCsa, Furutech - melyik 3 pólusú dugó jobb?

A Neutrik csatlakozókat széles körben használják zeneiparban, a legtöbb hangstúdióban és filmgyártásban is. Professzionális területen az egyik legelterjedtebb, méltán népszerű gyártó. A fekete házas KáCsa XLR dugók hasonló szintet képviselnek, mint a Neutrik belépő/középkategóriás szériái. Ha Önnek high end hifi rendszer kábelezésre kell csatlakozó, olyan esetben hangzás különbségek fordulhatnak a kábelen lévő csatlakozó anyagától és szigetelésétől függően. Audiofil hangrendszerekhez inkább Furutech termékeket szoktunk javasolni. Drágábbak, akár a Neutrik vagy KáCsa árának többszörösébe is kerülhetnek. Azonban a különbség nem véletlen. A Furutech cég mérnökei számos technológiával kiegészítették az általuk tervezett csatlakozókat, hogy hatékonyabb audio jelátvitelre legyenek alkalmasak.

Aranyozott vagy ródium bevonatú legyen?

Teljesen ízléstől függ. Korábban írtunk egy blogbejegyzést, mely pont ezt a kérdést járja körül. Ma már számos gyártó nyújt nikkel, ezüst, arany vagy ródium bevonattal rendelkező csatlakozókat. A bevonat minimális különbséget okoz hangzásban, de egy magas érzékenységű, felsőkategóriás hangrendszernél a maximalista zenekedvelők minden apró részletet a lehető legjobb minőségben szeretnének élvezni. 

Lengő csatlakozók mikrofonkábel készítéshez

Az XLR dugót a Speakon megoldásához hasonlóan kiegészítették egy rögzítő elemmel, mellyel rögzíthető a bemenet aljzatában. Érdemes rugalmas (rugó vagy gumi) törésgátlóval rendelkező dugót alkalmazni, mely rendeltetésszerű használat mellett megakadályozza a kábelben lévő vezetőér sérülését. A kábel egyik végére male, vagyis papa (dugó), másik végére pedig female, azaz mama (XLR aljzat) csatlakozó kerül. A kínálatunkban szereplő termékek rendeltetésszerű használat esetén a következő évtizedekben is tökéletes analóg (vagy AES/EBU esetében digitális) jelátvitelt biztosítanak.